Początkujący ogrodnik bez problemu znajdzie mnóstwo potrzebnych informacji na temat ekologicznej uprawy roślin. Najpopularniejsze porady dotyczące ekologii w ogrodzie dotykają przede wszystkim kwestii nawożenia i ochrony przed szkodnikami. A co z narzędziami ogrodniczymi? Czy mają one znaczenie w ekologicznej uprawie roślin?

Zapraszamy do przeczytania artykułu na portalu ekologia.pl

Bronisław Gałczyński „Ogród warzywny na 200 metrach kwadratowych”

Jak z takiego ogródka mieć dosyć jarzyn na cały rok na trzy osoby?

„W państwach Europy Zachodniej i w USA rozpowszechnia się filozofia Slow Life & Garden, w myśl której drogą do długiego, spokojnego i szczęśliwego życia jest zaprzestanie sprzeciwiania się naturze i jej prawom. Wiąże się to przede wszystkim ze zmianą stylu życia i przyjęciem innych priorytetów życiowych. W miejsce stresu, zaganiania, pogoni za pracą i pieniędzmi powinno wejść spokojne życie prowadzone w oddaleniu od miejskiego zgiełku – na wsi, na łonie przyrody, zgodnie z prawami natury. Niezwykle ważną rolę odgrywa w tym przypadku również właściwy sposób odżywiania – zdrowe jedzenie przygotowane z naturalnych rodzimych produktów…” (slowlifegarden.pl)

Jak można było zauważyć na targach Slow Market, w wielkomiejskim życiu „slow” przejawia się przede wszystkim w przywiązaniu do ręcznej, niskonakładowej produkcji – zarówno rzeczy użytkowych (mebli, ubrań, biżuterii), jak i produktów spożywczych. Mamy nadzieję, że swoim udziałem zwróciliśmy uwagę również na tę bardziej „naturalną” stronę.

Bo „slow” to też ucieczka z miasta (choćby na chwilę!), wyciszająca praca w ogrodzie i uprawa własnej, zdrowej żywności. Może następnym razem obok SlowFashion, SlowDesign i SlowFood, równie znaczące miejsce na mapie targów zajmie strefa SlowGrowYourOwn… Czyż to nie brzmi pięknie?

W grudniowym numerze magazynu Magnolia, w dziale „Prezenty dla ogrodników – narzędzia i gadżety” pokazano nasze narzędzia: łopatkę – szpadelek Castor i haczkę – motyczkę Phoenix.

W najbliższą sobotę widzimy się na targach TOWARY w łódzkim ART Inkubatorze!

http://www.towary-targi.pl

Wciąż mamy w sobie przekonanie że albo wygląd albo jakość i użyteczność. Ciężko przebić się przez ten stereotyp, wielu wciąż wydaje się że solidne i wygodne narzędzia ogrodowe powinny mieć surowy i toporny wygląd. Nic bardziej mylnego!

W pierwszą niedzielę maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Permakultury.

My zagościmy w permakulturowym siedlisku Moniki i Andrzeja pod Lublinem, gdzie pokażemy i opowiemy o narzędziach ogrodniczych z miedzi i brązu.

W marcowo-kwietniowym numerze magazynu „Świat Rezydencji, Wnętrz i Ogrodów” znalazł się opis noża ogrodniczego Tucana.