Narzędzia ogrodnicze na ekotargu

Zbyt ładne? Refleksje po Eko Targu.

By in Refleksje, Wydarzenia on 04/08/2014

Wciąż mamy w sobie przekonanie że albo wygląd albo jakość i użyteczność. Ciężko przebić się przez ten stereotyp, wielu wciąż wydaje się że solidne i wygodne narzędzia ogrodowe powinny mieć surowy i toporny wygląd. Nic bardziej mylnego!

2 sierpnia, jak w każdą sobotę, odbył się Eko Targ w Łodzi. My zagościliśmy tam po raz drugi. Gdy prowadzi się sprzedaż internetową, okazji do kontaktu z klientami (lub potencjalnymi klientami) jest niewiele, taki targ jest więc wspaniałą szansą nie tylko na pokazanie swojego asortymentu ale i opowiedzenie o nim.

Mimo że większość wystawców Eko Targu oferuje produkty spożywcze, odwiedzający chętnie zatrzymywali się i dopytywali o nasze narzędzia. Są one produktem niszowym i raczej nie znajdują się w kręgu zainteresowań większości mieszkańców miast, zaskoczyła mnie jednak pewna rozpoznawalność – wiele osób mówiło że już słyszało, dostali ulotkę od znajomych lub nawet byli na na naszej stronie, oglądali zdjęcia a teraz chętnie zobaczą w rzeczywistości.

Osoby, z którymi widzieliśmy się pierwszy raz zwracały uwagę przede wszystkim na wygląd. Nie da się ukryć – narzędzia z miedzi i brązu przykuwają wzrok i głównie przez to wzbudzają zainteresowanie. Bardzo upalny dzień nie sprzyjał może ilości odwiedzających (niełatwo chodzić pomiędzy straganami, gdy jest tak gorąco i większość preferuje cień) ale za to promienie słońca potęgowały blask miedzianych elementów. Słyszałem więc opinie, że są rewelacyjne, piękne i eleganckie. I  że szkoda byłoby nimi pracować w ziemi, bo powinny raczej wisieć jako ozdoba…

No właśnie… czy wygląd może przeszkadzać? Czy narzędzia mogą być zbyt ładne? Rozumiem strach, że coś ładnego jest zrobione tylko po to, żeby było ładne. Wciąż mamy w sobie przekonanie że albo wygląd albo jakość i użyteczność. Ciężko przebić się przez ten stereotyp, wielu wciąż wydaje się że solidne i wygodne narzędzia ogrodowe powinny mieć surowy i toporny wygląd. Nic bardziej mylnego!

Narzędzia ogrodnicze na ekotargu

Narzędzia ogrodnicze na ekotargu

W przypadku narzędzi PKS Bronze wygląd jest sprawą drugorzędną. Wybór brązu, jako podstawowego materiału do produkcji narzędzi wynika przede wszystkim z jego pożądanych właściwości. Z jednej strony mamy tu trwałość i wytrzymałość, którą osiąga się dzięki odpowiednim proporcjom stopu (niewielki dodatek cyny sprawia, że stop uzyskuje większą twardość niż czysta miedź, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości miedzi). Z drugiej zaś strony rzecz ważniejsza – wpływ na glebę. Dzięki Viktorowi Schaubergerowi, który zaczął badać wpływ rodzaju narzędzi używanych w uprawie na wielkość i jakość plonów, wiemy że wpływ ten istnieje i jak on wygląda. Jony miedzi uwalniane do ziemi wzbogacają glebę, która na przeważających obszarach jest jest uboga w miedź. Miedź jest niemagnetyczna ale jest doskonałym przewodnikiem, dlatego mikrocząsteczki miedzi wspomagają przewodzenie elektryczne w podłożu i roślinach ale nie zakłócają naturalnego pola magnetycznego.

Pomimo atrakcyjnego wyglądu narzędzia ogrodnicze z miedziane.com są narzędziami użytkowymi. Pięknie wyglądają i na pewno ozdobią dom czy ogród ale nie to jest najważniejsze. Klienci doceniają naturalny, pozytywny wpływ na glebę oraz łatwość użycia (małe tarcie w ziemi). Cieszą się, że mają coś co zostało zrobione ręcznie (nie w fabryce), w Europie (nie w krajach azjatyckich czy afrykańskich, gdzie ludzie mogą być wykorzystywani), coś co można łatwo przetworzyć (łatwy, ekonomiczny recykling) i coś, co z dużym prawdopodobieństwem już kiedyś zostało przetworzone (prawie połowa miedzi używanej w Europie pochodzi z recyklingu).

A wygląd? Można potraktować go jako bonus 🙂

One thought on “Zbyt ładne? Refleksje po Eko Targu.

  1. 1

    Thanks for your comment. I will work on it next time. Regards!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *